Vyhodnotenie prvých Majstrovstiev SR SMoZ veľkých rakiet 2016

DSC_0247V dňoch 22.-24.apríla KM HAWKS Brzotín z poverenia SMoZ usporiadal na brzotínskom letisku REPIŠTE historicky prvé oficiálne M-SR veľkých rakiet.

Majstrovstvá sa začali v piatok 22.apríla 2016 príchodom, prezentáciou a ubytovaním účastníkov. Celkové sa prezentovalo 30 účastníkov majstrovstiev, z toho 22 pretekárov z Pezinka, Košíc S.N.Vsi, Rožňavy a Brzotína, ktorí jednotlivé kategórie obsadili takto: Kategória R1- 20 rakeťakov,R2- 6 pretekárov R3 – 2 pretekári a v kategórii R4 -7 pretekárov. Od 20.00 hod. v piatok bodovací rozhodcovia makie, MuDr. Vladimír Drábik a Ing. Milan Tkáčik obodovali iba dve makety a to Bachena a Meteor 1. Nakoľko do tejto kategórie boli prihlásení iba dvaja usporiadateľ rozhodol, že v tejto kategórii nebude vyhlásený Majster SR z dôvodov nenapl- nenia kategórie minimálne troma pretekármi.

Druhý deň sa začal príchodom pretekárov na letisko. Nasledovalo otvorenie, kontrola pretekárov a nasledovali pokyny k súťažnému lietaniu, ktoré bolo otvorené presne o 10.00 hod. keď riaditeľ súťaže Mgr. Štefan Andoga dal pokyn RSO ing. Róbertovi Kistymu aby dal povolenie na štart prihláseným modelárom.Počasie a podmienky boli výborné, vietor okolo 1 metra za sekundu,slnečno a tak sa začalo lietať .Vietor postupne silnel a okolo 11.45 hod. jeho sila dosahovala stabilných 8 metrov za sekundu a v nárazoch až 11 metrov. Lietalo sa však naďalej, boli dosahovane veľké výšky ale bohužiaľ bez toho aby sa dali zapísať ako oficiálne, nakoľko špičkové elektronické výškomery nezaznamenali žiadne parametre. Pokusy pokračovali až do obedňajšej prestávky .Po tejto prestávke bolo rozhodnuté, že sa bude lietať do 19.00 hod. s tým, že sa odlietajú všetky kategórie s výnimkou R2/silný vietor,nízke mraky,stráta rakiet a výškomerov /40 eur za stratu/. Do 19.00 hod. bolo odlietané všetko a letový deň bol ukončený dohodou zúčastnených, že v nedeľu sa z dôvodov predpovede počasia dážď,silný vietor/ až 18.metrov za sekundu/ lietať nebude.

Večer od 20.30 hod sa v priestoroch wellnesu Konského dvora v Brzotíne konalo vyhodnotenie a následný banket. Riaditeľ súťaže poďakoval všetkým pretekárom, funkcionárom za dobrú prácu a ukončil M-SR. Zvlášť poďakoval Ing.Kistymu za bezpečné riadenia súťaže, M. Szabóovi za zabezpečenie cien, Ing. M. Vápeníkovi za ekonomické zabezpečenie majstrovstiev, T. Bandurovi za prácu výpočtového strediska a samozrejme všetkých pretekárov za fair play prístup k súťaži.

Mgr. Štefan Andoga, riaditeľ M-SR

FOTOGRAFIE ZO SÚŤAŽE NÁJDETE TU…